فرناز شایانی 

مهر 18, 1399

۸ دلیل اصلی برای آپلود نکردن ویدیو بر روی هاست خود

وجود فایل‌های چند رسانه‌ای مانند تصاویر، صدا و فیلم همان چیزی است که سبب بهبود عملکرد سایت و به خصوص هاست دانلود و هاست وردپرس ‌می‌شود. وقتی فیلم‌های مرتبط و خوش ساخت را به سایت وردپرسی خود اضافه ‌می‌کنید، مطمئناً کیفیت مطالب را ارتقا ‌می‌دهید.

 

در حال حاضر کاربران وب به جای خواندن متن، بیشتر به تماشای فیلم‌ها ‌می‌پردازند. این تغییر به دلیل وجود تلفن‌های همراه است. بنابراین مطمئن باشید که وجود ویدیو در محتوای سایت، احتمال واکنش بازدیدکنندگان را افزایش ‌می‌دهد، خواه در قالب نظرات، به اشتراک گذاری با دیگران یا به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی باشد.

 

در‌این مقاله قصد داریم که به جای استفاده از سایت وردپرس برای میزبانی فیلم‌ها یا ویدیو‌ها، سرویس میزبانی ویدیو را معرفی نماییم. قبل از بررسی جزییاتی که چرا هرگز نباید مستقیماً ویدیوها را در هاست خود آپلود کنید، اجازه دهید تفاوت‌های بار‌گذاری و جاسازی (embedding) یک فیلم را بررسی کنیم. با ‌این روش اهمیت موضوع مشخص ‌می‌شود.

 

جاسازی یک فیلم در واقع روش پیشنهادی برای ادامه کار است. هنگام جاسازی اساساً از یک وب‌سایت شخص ثالث مانند YouTube و Vimeo یا فضا‌های دیگر استفاده می‌گردد. شما ویدیو وفیلم‌های خود را در یک پلتفرم ویدیویی بارگذاری ‌می‌کنید. سپس مسیر را کپی ‌می‌کنید و مسیر ویدیو را در سایت وردپرس خود قرار ‌می‌دهید. دقیقا مانند ‌این است که مستقیماً آن را آپلود کرده‌اید؛ با‌ این تفاوت که از فضای میزبانی وب خود استفاده ‌نمی‌کنید.

جاسازی فیلم‌ها در وردپرس روندی نسبتاً سریع و آسان است. به خاطر داشته باشید که روش جاسازی فقط برای فیلم‌ها نیست. بلکه ‌می‌توانید برای سایر فایل‌ها مانند اسناد، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، فایل‌های صوتی، نقشه‌ها، توییت‌ها، محتوای سایت‌های دیگر یا سایت خود و غیره نیز از همین روش استفاده نمایید.

 

حتی اگر سرویس میزبانی وب شما مقدار زیادی پهنای باند ارائه ‌می‌دهد، هنوز هم پیشنهاد ‌می‌گردد که از یک هاست دانلود شخص ثالث استفاده کنید و از استفاده بی رویه از پهنای باند خودداری کنید.‌ ایده مناسبی نیست که فایل‌های ویدیویی و فیلم‌های مد نظر را در وب‌سایت خود میزبانی کنید، زیرا داشتن فایل‌های بزرگ که توسط کاربران زیادی به طور همزمان مشاهده ‌می‌شود، ‌می‌تواند بار زیادی را روی سرور میزبانی اشتراکی‌ایجاد کند.‌ این موضوع تأثیری منفی بر سرویس میزبانی شما و سایر کاربران در آن سرور خاص دارد.

 

در ادامه ۸ دلیل مهم که چرا نیاز به تهیه سرویس میزبانی ویدیو می‌باشد را بررسی خواهیم نمود.

 

بررسی دلایل آپلود نکردن ویدیو بر روی هاست

 

مصرف پهنای باند اضافی

پهنای باند به میزان هر نوع ارتباط با میزبانی وب شما در ماه گفته ‌می‌شود. هر بار که کاربری یک فایل ۴۰ کیلوبایتی را از وب‌سایت شما مشاهده یا دانلود ‌می‌کند، از پهنای باند میزبانی وب شما، ۴۰ کیلوبایت استفاده ‌می‌کند. همین قانون در مورد ویدیوهایی که در سایت خود میزبانی ‌می‌کنید نیز اعمال ‌می‌شود.

درخواست‌های زیاد در سرور برای یک فایل بزرگ علاوه بر آن که ‌می‌تواند منابع سایت شما را دچار مشکل کند، به طور کلی باعث ‌ایجاد اختلال در منابع سرور نیز می‌شود. این مورد ممکن است منجر به تعلیق موقت سایت شما گردد، تا زمانی که مشکل برطرف شود. بخاطر داشته باشید که اکثر سرویس دهندگان میزبانی‌وب به یک سایت اجازه نمی‌دهند که بر سایر سایت‌های موجود روی یک سرور تأثیر بگذارد. در نتیجه هاست دانلود می‌تواند به عنوان راه حلی اساسی در نظر گرفته شود.

 

محدودیت اندازه فایل و فضای ذخیره سازی

اگر دائما فایل‌های ویدئویی بزرگ را روی میزبانی‌وب اشتراکی بارگذاری یا آپلود کنید، در نهایت دچار کمبود منابع خواهید شد. علی‌الخصوص اگر به طور منظم از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

علاوه بر‌این، با توجه به میزان فضای اشغال شده توسط نسخه پشتیبان، تهیه نسخه بکاپ و بالطبع ریستور آن‌ نیز به طور قابل توجهی به زمان بیشتری نیاز دارد. به طور کلی فایل‌های بیشتر به فضای دیسک بیشتری نیاز داشته و به همین نسبت تهیه نسخه پشتیبان نیز به زمان بیشتری نیاز دارد.

 

محدودیت‌های Inode

inode یک ساختار داده است که برای نگهداری اطلاعات مربوط به فایل در یک میزبانی‌وب استفاده ‌می‌شود. تعداد inode نشان دهنده تعداد فایل‌ها و فولدر‌های شما از جمله همه موارد موجود در میزبانی وب مانند ‌ایمیل‌ها، فایل‌ها، فولدر‌ها و سایر موارد ذخیره شده در سرور است. درست مانند پهنای باند، میزبانی مستقیم فایل‌های ویدیویی روی هاست ‌سایت ‌می‌تواند به راحتی از حد مجاز inode تجاوز کند.

برخلاف تصاویر یا فایل‌های صوتی (که به طور کلی با کیلوبایت اندازه گیری ‌می‌شوند)، اندازه فایل‌های ویدئویی ‌می‌تواند بسیار بزرگ باشد. یک فیلم HD به راحتی ‌می‌تواند به اندازه ۲۰۰ مگابایت یا حتی بیشتر حجم اشغال نماید. هنگام نمایش ویدیو، بارگیری آهسته یا مکث‌های غیرمنتظره اتفاق ‌می‌افتد.

 

تصور ‌می‌شود که در صورت میزبانی ویدیو روی میزبانی سایت، تنها سرور تمام بار و آسیب‌ها را ‌می‌بیند. اما در حقیقت به ‌این صورت نیست. وقتی ویدیو را مستقیماً در سایت وردپرسی خود بارگذاری ‌می‌کنید، هنگام پخش تاخیر خواهد داشت. ‌این امر منجر به تاثیری مخرب روی کاربران و رتبه بندی سایت در موتور‌های جستجو ‌می‌شود.

مسئله تأخیر یا مکث با افزایش تعداد کاربران در سرور اشتراکی که فایل‌های ویدیویی خود را مستقیما روی میزبانی وب بارگذاری ‌می‌کنند، بیشتر ‌می‌شود.
دلیل دیگر تاکید به استفاده از هاست دانلود، وجود کاربرانی با سرویس‌اینترنت نامناسب و کند است.

 

پشتیبانی نکردن مرورگرها از تمام فرمت‌های ویدیویی

در حال حاضر هیچ فرمت استاندارد ویدیویی برای استفاده همه مرورگرها وجود ندارد.‌ این مورد به دلیل مشخصات فعلی HTML5 است. هر یک از مرورگرهای اصلی از قالب ویدیویی متفاوتی استفاده ‌می‌کنند. بنابراین فایل‌های ویدیویی باید به قالب‌های مختلف تبدیل شوند.‌

این بدان معنی است که اگر ‌می‌خواهید شرایط لازم برای همه مرورگرها را برآورده کرده و همه بازدیدکنندگان هنگام ورود به وب‌سایت وردپرس شما تجربه دلپذیری داشته باشند، باید چندین ویدیو با پسوند‌ها یا فرمت‌های مختلف در سرویس میزبانی ویدیو وجود داشته باشد.

 

نیاز به تولید اندازه و Bitrate‌های مختلف

بیشتر افراد فیلم‌ها را روی لپ تاپ یا رایانه خود مشاهده ‌می‌کنند. اما ‌این بدان معنا نیست که هیچ‌کس از تلفن همراه خود برای ‌این کار استفاده ‌نمی‌کند. با‌ این تفاسیر فایل‌های بزرگ ۱۰۸۰ HD برای نمایش در تلفن همراه و فیلم‌های ۴۸۰p در لپ تاپ و دسکتاپ مناسب نیست. پس باید هر ویدیو را در اندازه‌های مختلف تولید کنید، مخصوصاً اگر تجربه کاربری بهینه (UX) ‌می‌خواهید.

اگر هنگام مشاهده پلتفرم ویدیویی مانند YouTube، Vimeo، Dailymotion یا پلتفرم ویدیویی دیگر، سرعت‌اینترنت شما به طور ناگهانی کاهش یابد، پخش ویدیو ادامه خواهد داشت اما کیفیت کمتر خواهد شد. ‌این امر برای جلوگیری از‌ایجاد بافر بوده و یکی از دلایل اصلی استفاده از سرویس میزبانی ویدیو برای میزبانی ویدیوی شماست. چنین خدماتی تخصصی هستند و تقریباً همه کارها را به سرعت و با سهولت انجام ‌می‌دهند.

 

متفاوت بودن کیفیت در مرورگرها

قبلاً اشاره شد که باید بیش از یک فایل برای یک ویدیو‌ و آپلود آن بر روی هاست دانلود ایجاد گردد. جهت انجام آن نیاز به یک برنامه کاربردی خواهید داشت. ده‌ها مورد از آنها در‌اینترنت وجود دارد و انتخاب آن کاملاً به شما بستگی دارد. با ‌این وجود، ممکن است به بیش از یک برنامه نیاز داشته باشید، مخصوصاً اگر ‌می‌خواهید فیلم‌های خود را به همه انواع فرمت (.mp4، .OGG، .mkv، .avi و غیره) تبدیل کنید.

 

متاسفانه هر برنامه با تفاوت‌های جزئی تبدیل را انجام ‌می‌دهد، که اغلب منجر به کیفیت متفاوتی بین نسخه‌های ویدیوی شما ‌می‌شود. ممکن است به عنوان یک فایل OGG در Mozilla Firefox عالی به نظر برسد، اما اگر به عنوان mp4 در‌اینترنت اکسپلورر مشاهده شود، کیفیت آن کمی ‌کمتر است. همچنین مرورگرهای مختلف پخش را به روش‌های متفاوت مدیریت ‌می‌کنند. بدین معنی که فیلم مشابه ‌می‌تواند در یک مرورگر عالی اجرا شود اما در مرورگر دیگر دارای اشکالاتی باشد. ‌می‌توانید ساعت‌ها فیلم‌های خود را آزمایش کنید و هنوز هم ۱۰۰٪ مطابقت نداشته باشند.

 

جلوگیری از سرقت اطلاعات

اگر فیلم‌های تهیه شده توسط خود شما را روی میزبانی سایت قرار دهید، مسیر فایل‌ها اغلب در منبع کد از طریق inspect elements در معرض دید قرار ‌می‌گیرد و ردیابی آنها آسان خواهد شد. هر کسی ‌می‌تواند به سادگی URL مکان ویدیو را کپی کند، فایل را دانلود کرده و سپس آن را در‌اینترنت بارگذاری(آپلود) کند و ادعا کند که مالک آن است. استفاده از جاسازی یا همان هاست دانلود به جای استفاده از‌هاست سایت، انتخاب بسیار بهتری خواهد بود.‌ این موضوع برای محافظت از فایل‌ها و سایت وردپرس شما است.

 

 

بهترین پلاگین‌های پخش ویدیو در وردپرس

همانگونه که اشاره شد، هرگز تأثیری که یک ویدئو ‌می‌تواند بر بازدیدکنندگان شما بگذارد را فراموش نکنید. به اشتراک گذاری / جاسازی، فیلم در وبلاگ یا صفحه شما ‌می‌تواند بسیار مهم باشد. به ویژه ‌این که افراد بیشتری از YouTube و Vimeo به عنوان موتور جستجو استفاده ‌می‌کنند.

داشتن فیلم یا حتی گالری ویدیو باعث پویا شدن و جذابیت سایت شما ‌می‌شود و پیام شما را واضح‌تر ‌می‌رساند. روزانه تعداد افزونه‌های وردپرس افزایش ‌می‌یابد و بهتر ‌می‌شوند و کار شما را به عنوان مالک سایت وردپرسی آسان‌تر می‌کنند.

 

افزونه‌های ویدئویی وردپرس زیادی وجود دارد. اما فقط برخی از آنها از کیفیت بالایی برخوردار هستند. موارد زیر نمونه‌ایی از افزونه های وردپرس مناسب میزبانی ویدیو است:

 

WP Video Lightbox

(نصب فعال: بیش از ۷۰،۰۰۰)
یک افزونه سبک هماهنگ با موبایل که به شما امکان ‌می‌دهد ، ویدیو در YouTube / Vimeo / HTML5 را در یک پنجره به صورت popup با امکان پخش خودکار نمایش دهید.

 

ARVE Advanced Responsive Video Embedder

یک افزونه ریسپانسیو، ساده برای استفاده و منطبق با سئو برای مدیریت ویدیو (HTML5، YouTube، Vimeo و غیره) در وب‌سایت وردپرس است. (نصب فعال: بیش از ۶۰،۰۰۰)

 

Easy Video Player

این افزونه ویدیویی وردپرس مورد پسند کاربران طراحی شده است. این پلاگین ‌می‌تواند فیلم‌های میزبانی شده در هاست یا فیلم‌های لینک شده به YouTube، Vimeo، DailyMotion و غیره را به نمایش بگذارد. (نصب فعال: بیش از ۴۰،۰۰۰)

 

Video Embed & Thumbnail Generator

یک پلاگین ریسپانسیو جاسازی ویدیوی وردپرس مناسب جهت آپلود ویدیو توسط کاربر است و کار شما را بسیار راحت‌ ‌می‌کند. طراحی ‌این پخش کننده HTML5 به صورت ریسپانسیو، دارای تغییر اندازه خودکار، سازگاری بین مرورگر و پشتیبانی از تصاویر کوچک است. (نصب فعال: بیش از ۳۰،۰۰۰)

 

Featured Video Plus

یک افزونه ویدیویی وردپرس که به شما امکان استفاده از ویدیو‌های ویژه به جای تصاویر می‌دهد. Video Plus Plus از HTML5، YouTube، Vimeo، DailyMotion و غیره پشتیبانی ‌می‌کند. (نصب فعال: بیش از ۳۰،۰۰۰)

 

 

بهترین راه افزودن فیلم به سایت

در اولین قدم، شما باید فیلم خود را در یک سرویس هاست ویدیو مانند YouTube، Vimeo یا Dailymotion بارگذاری کنید. پس از بارگذاری فیلم، URL یا آدرس ویدیو را کپی کنید. به سایت وردپرس خود برگردید و URL را در پست یا صفحه‌ای که ‌می‌خواهید ویدیو در آن نشان داده شود جایگذاری کنید. فراموش نکنید که ‌می‌توانید به سادگی از بلوک embed یا جاسازی در ویرایشگر Block استفاده کنید.

آپلود ویدیو در وردپرس جاسازی ویدیو wordpress

 

وقتی بازدیدکنندگان صفحه مذکور را مشاهده ‌می‌کنند، ویدیو ظاهر ‌می‌شود و آنها ‌می‌توانند بدون استفاده از منابع میزبانی‌وب شما، آن را از میزبانی ویدیو مشاهده کنند.

پلتفرم ویدیویی که انتخاب کرده‌اید، به صورت اتوماتیک دستگاه، مرورگر و سرعت اتصال بیننده را تشخیص ‌می‌دهد. سپس پخش کننده بدون نیاز به نصب یا نوشتن کد، نسخه مناسب فایل ویدیویی را ارائه ‌می‌دهد.

میزبانی ویدیو مانند YouTube و Vimeo علاوه بر‌اینکه بخشی از محبوب‌ترین موتورهای جستجو هستند، شبکه‌های گسترده‌ای در سراسر جهان دارند. همه‌ این موارد به نفع سئو سایت شما است.

 

پس از آپلود فیلم یا ویدئو، به صورت خودکار در هر سرور در شبکه تحویل محتوا (CDN) خود تکرار ‌می‌شود. به ‌این‌ترتیب هر یک از بازدیدکنندگان شما ‌می‌توانند ویدیو را از نزدیکترین محل فیزیکی به خود دریافت کرده و اتصال را در سریع‌ترین زمان ممکن برقرار کنند.

 

 

 

پیرو توضیحات داده شده، استفاده از یک سرویس میزبانی ویدیو ضروری بنظر ‌می‌رسد. استفاده از این نوع هاست نه تنها بهترین گزینه در مورد منابع میزبانی وب است، بلکه سبب صرفه جویی در وقت شما و اطمینان از تجربه بهینه کاربر ‌می‌شود.

هم اکنون با خرید هاست وردپرس پرسرعت، سایت وردپرسی خود را میزبانی کنید و از این طریق فایل‌های ویدیویی مورد نظرتان را بدون کاهش کیفیت و ایجاد کندی در سایت، با کاربرانتان به اشتراک بگذارید:

خرید هاست وردپرس wordpress hosting

فرناز شایانی 

كارشناس هاستينگ و ثبت دامنه، مسلط به زبان انگلیسی، علاقه‌مند به موضوعات مرتبط با IoT و شبکه.