راضیه عبداللهی 

مهر 12, 1401

تفاوت سرور مجازی مدیریت شده و مدیریت نشده چیست؟

بسیاری از افراد برای خرید سرور مجازی، استفاده و مدیریت آن نگرانی دارند. در واقع، پیش از خرید سرور مجازی لازم است اطلاعات لازم را بابت مدیریت سرور داشته و یا شخصی را در تیم خود داشته باشید تا سرور مجازی یا همان وی‌پی‌اس خریداری شده توسط شما را مدیریت کرده تا در نتیجه بتوانید وبسایت، اپلیکیشن و یا هر نوع سرویس خود را بر روی آن با بهترین روش و کیفیت میزبانی کنید. افیکس‌هاست نگرانی شما را برطرف کرده و سرویس مدیریت سرور را نیز بر روی سرویس‌های سرور مجازی مدیریت شده‌ی خود ارائه می‌دهد. پس در صورتی که خودتان با مدیریت سرور آشنایی ندارید، تیم پشتیبانی افیکس هاست، مدیریت سرور شما را بر عهده گرفته و بهترین تنظیمات را برای بهترین عملکرد، سرعت و امنیت اعمال و نگهداری می‌کند.

تفاوت VPS مدیریت شده با VPS مدیریت نشده

در وی‌پی‌اس از تکنولوژی مجازی سازی برای تفکیک یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی استفاده می‌شود. در واقع VPS دارای قدرت و عملکرد یک سرور اختصاصی پیشرفته اما با هزینه پایین‌تری می‌باشد. با خرید VPS، بخشی از سرور را به صورت کاملا مجزا، همراه با CPU و RAM اختصاصی خود و همچنین دسترسی روت به سرور دریافت می‌نمایید. همانطور که در ابتدا گفتیم؛ معمولا شرکت‌های هاستینگ دو نوع وی‌پی‌اس را یعنی سرور مجازی مدیریت شده و سرور مجازی مدیریت نشده ارائه می‌دهند. سوالی که احتمالا ذهنتان را به خودش مشغول می‌کند این است که «هنگام خرید سرور مجازی ایران یا خارج، بین سرور مجازی مدیریت شده یا مدیریت نشده کدام یک را انتخاب کنید؟»

برای پاسخ به این سوال ابتدا تعریفی از هر دو ارائه می‌دهیم. سپس تفاوت هر کدام را بررسی خواهیم نمود.

VPS مدیریت شده چیست؟

خرید سرور مجازی مدیریت شده به افرادی پیشنهاد می‌شود که برای مدیریت و رسیدگی به امور فنی زمان کافی و دانش تخصصی ندارند. با توجه به نام VPS مدیریت شده، می‌توان حدس زد که در این نوع سرور مجازی، ارائه دهنده سرور مدیریت امور را برعهده دارد.

به بیان دیگر، اقدامات اساسی از تنظیمات اولیه و کانفیگ سرور گرفته تا بهینه‌سازی، آپدیت نرم افزارهای سرور و حفظ امنیت آن بر عهده‌ی مدیر سرور است. علاوه بر شرکت‌های بزرگ، کسب و کارهای آنلاین کوچک نیز بهتر است از سرور VPS مدیریت شده استفاده کنند. زیرا به جای نگرانی در مورد مسائل فنی، می‌توانند بر پیشرفت و توسعه کسب و کار خود تمرکز نمایند. اگرچه سرورهای مجازی مدیریت شده کمی گران‌تر هستند، اما با کمی تامل می‌توان آنها را نوعی راه حل مقرون به صرفه در نظر گرفت. زیرا دیگر نیاز به استخدام فردی متخصص برای پشتیبانی فنی نخواهید داشت.

 

خرید سرور مجازی مدیریت شده شاتل

 

VPS مدیریت نشده چیست؟

در VPS مدیریت نشده، انجام همه امور به دست کاربر است. در VPS مدیریت نشده، انجام همه امور به دست کاربر است. در واقع، سرور بدون اعمال تنظیمات در اختیار کاربر قرار گرفته تا بتواند تنظیمات دلخواه خود را از پایه بر روی سرور اعمال نماید.

پلتفرم‌های وی‌پی‌اس مدیریت‌نشده با قابلیت دسترسی روت عرضه می‌شوند تا بتوانید تغییرات مورد نیاز را اعمال کنید. با این وجود، سرورهای مجازی مدیریت نشده برای توسعه دهندگان وب و وبمسترها مناسب هستند. زیرا این نوع سرور مجازی برای افراد مبتدی پیچیده و سخت می‌باشد.

حال که با تعریف وی‌پی‌اس مدیریت شده و مدیریت نشده آشنا شدید، نوبت به بررسی تفاوت وی‌پی‌اس مدیریت شده و وی‌پی‌اس مدیریت نشده می‌رسد.

مقایسه سرور مجازی مدیریت شده با سرور مجازی مدیریت نشده

به طور کلی خرید سرور مجازی مدیریت شده یا مدیریت نشده به نیازهای شما بستگی دارد. بنابراین با آگاهی از تفاوت آنها می‌توانید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

تفاوت سرویس پشتیبانی در سرور مجازی مدیریت شده با سرور مجازی مدیریت نشده

فرق-پشتیبانی-در-سرور-مجازی-مدیریت-شده-با-مدیریت-نشده

یکی از بزرگ‌ترین مزایای VPS مدیریت شده، خدمات پشتیبانی آن است. به این معنا که به جای درگیر شدن در مدیریت سرور یا استخدام مدیر سرور، می‌توانید از پشتیبانی فنی و اختصاصی مدیر سرور خود در افیکس هاست بهره ببرید.

این در حالیست که VPS مدیریت نشده، فقط به تخصص و دانش فنی شما بستگی دارد. همانطور که ذکر شد در این نوع میزبانی، ارائه دهنده هاست فقط سیستم عامل را روی VPS شما نصب می‌نماید. در نتیجه مسئولیت تمام نرم‌افزارهای نصب شده یا مسائل فنی بر عهده خودتان است.

نکته: اگر برای ارتقا سرویس میزبانی خود به دنبال خرید وی‌پی‌اس پرسرعت و قدرتمند هستید و به همراه آن به سرویس مدیریت سرور نیز نیاز دارید، پیشنهاد ما خرید سرور مجازی شاتل است. این سرویس به همراه مدیریت سرور ارائه شده و بر روی باکیفیت‌ترین دیتاسنتر ایران ارائه می‌شود.

مقیاس پذیری سرور مجازی مدیریت شده با سرور مجازی مدیریت نشده

یکی از مزایای VPS نسبت به هاست اشتراکی، مقیاس پذیری آن است. به عبارت دیگر می‌توانید بدون نیاز به ارتقای کل بسته، رم یا هسته CPU دیگری اضافه نمایید. در نتیجه می‌توانید منابع خود را بر اساس نیازتان افزایش و ارتقا دهید.

از نظر مقیاس پذیری، تفاوت چندانی بین vps مدیریت شده یا مدیریت نشده وجود ندارد. هر دو سرویس وی‌پی‌اس مدیریت‌شده ومدیریت نشده در افیکس هاست قابل ارتقا بوده و در هر زمانی می‌توانید درخواست خود را برای افزایش منابع سرور خود ارسال کنید.

مقایسه میزان کنترل و دسترسی در VPS مدیریت شده و VPS مدیریت نشده

در VPS مدیریت نشده می‌توانید روی سرور کنترل مطلق و به روت دسترسی کامل داشته باشید. در واقع مادامی که از شرایط استفاده از خدمات (Terms of Service) پیروی کنید، ارائه دهنده VPS مدیریت نشده تحت هیچ شرایطی شما را محدود نمی‌کند.

البته در سرویس Managed VPS یا همان VPS مدیریت شده، دسترسی‌های لازم برای مدیریت سرور در اختیار شما قرار می‌گیرد اما مدیریت اصلی و اعمال تغییرات مد نظر بر عهده‌ی مدیر سرور می‌باشد.

نکته: توجه داشته باشید که کنترل مطلق در VPS مدیریت نشده به معنای برخورداری از دانش تخصصی در این زمینه است.

مقایسه سهولت استفاده از سرور مجازی مدیریت شده با مدیریت نشده

اگر به تکنولوژی تسلط دارید یا در حوزه مدیریت سرور متخصص هستید، استفاده از  VPS مدیریت‌نشده برایتان آسان است. اما اگر در مورد نحوه مدیریت سرور دانش تخصصی ندارید یا می‌خواهید روی توسعه کسب و کار خود تمرکز کنید، بدون شک خرید managed VPS بهترین انتخاب است.

تفاوت قیمت وی‌پی‌اس مدیریت شده با وی‌پی‌اس مدیریت نشده

تفاوت-هزینه-وی‌پی‌اس-مدیریت-شده-با-وی‌پی‌اس-مدیریت-نشده

از آنجایی که در وی‌پی‌اس مدیریت نشده، هیچگونه مشارکت و پشتیبانی از سمت شرکت ارائه دهنده سرور ارائه نمی‌شود، این نوع سرور مجازی کمی ارزان‌تر است.

البته باید توجه داشت که با انتخاب VPS مدیریت نشده و در عین حال عدم تخصص کافی در این زمینه ناچار به استخدام مدیر سرور خواهید شد که هزینه گزافی دربرخواهد داشت.

بنابراین می‌توان گفت که VPS مدیریت شده گزینه‌ایی مقرون به صرفه است. در صورتی که به دنبال پایداری بیشتر، آپتایم بالا، افزایش چشمگیر سرعت و در نتیجه عملکرد بهتر هستید، برای خرید سرور مجازی مدیریت شده شاتل اقدام نمایید.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، انتخاب نوع مدیریت شده یا مدیریت نشده سرور مجازی به دانش و تجربه فنی، نیازهای سایت و بودجه شما بستگی دارد. برای مثال، اگر از نحوه مدیریت سرور آگاهی ندارید و ترجیح می‌دهید روی توسعه و رشد سایت خود تمرکز کنید، خرید managed VPS را در نظر بگیرید. اگر ترجیح می‌دهید خودتان کارها را مدیریت کنید، VPS مدیریت نشده انتخاب مناسبی است.

توجه داشته باشید که اصلی‌ترین تفاوت وی‌پی‌اس مدیریت شده و مدیریت نشده، پشتیبانی است. به این صورت که در VPS مدیریت شده، پشتیبانی و مدیریت امور فنی نظیر تنظیمات، کانفیگ و … بر عهده ارائه دهنده هاست می‌باشد.

نکته بسیار مهمی که هنگام خرید انواع سرویس‌ها از جمله سرور مجازی باید به آن توجه نمایید، انتخاب شرکت ارائه دهنده هاست معتبر است. زیرا با استفاده از خدمات یک ارائه دهنده معتبر، می‌توانید از امنیت و پشتیبانی مطمئن باشید و با خیال راحت روی هدف خود تمرکز نمایید.

efixhost ارائه دهنده انواع میزبانی وب با بالاترین کیفیت، پشتیبانی ۲۴/۷، ترافیک نامحدود و … می‌باشد. با خرید سرور مجازی مدیریت شده شاتل از ما، می‌توانید بدون دغدغه روی توسعه و رشد کسب و کارتان تمرکز کنید.

 

خرید سرور مجازی مدیریت شده شاتل

سوالات متداول تفاوت سرور مجازی مدیریت شده و مدیریت نشده

منظور از مدیریت سرور، نگهداری و کنترل سرور است. برخی از مهم‌ترین اقدامات در مدیریت سرور شامل ستاپ و کانفیگ اولیه‌ی سرور، نصب فایروال و سیستم مانیتورینگ هوشمند قدرتمند، افزایش امنیت و جلوگیری از انواع حملات و بروزرسانی خودکار و منظم می‌شود. سایر اقدامات عبارتند از:

 

 • بکاپ
 • مانیتورینگ
 • ماژول و توابع مورد نیاز
 • بهینه سازی سرور
 • کانفیگ امنیتی سرور
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته
 • نصب ماژول‌های php
 • انتقال اطلاعات
 • بروزرسانی نسخه‌های php
 • نصب اس‌اس‌ال
 • بررسی امنیت سایت
 • تنظیمات وب‌سرور
 • مدیریت دیتابیس
 • بهینه‌سازی MySQL
 • انتقال سایت
 • تنظیمات DNS
 • تنظیمات HTTP/2 سرور
 • نصب SSL
 • تنظیم ایمیل کاربران
 • نصب SQL Server
 • تنظیمات وردپرس
 • بررسی عملکرد سرور
 • تنظیمات رول‌های فایروال
 • اجرای اسکریپت بکاپ از دیتابیس
 • بررسی و برطرف کردن ارسال ایمیل اسپم
 • بهینه سازی سایت
 • نصب وب سرور لایت اسپید و بهینه سازی سرعت سایت

با خرید سرور مجازی مدیریت شده، وظایف اصلی مانند تعمیر و نگهداری سرور، نصب و ارتقاء برنامه‌ها و تامین امنیت بر عهده ارائه دهنده سرور است. بنابراین دیگر دغدغه مدیریت سرور را نخواهید داشت و می‌توانید با خیال راحت روی توسعه تجارت خود تمرکز کنید. در واقع بسیاری از افراد به دلایلی مانند امکان تخصیص مجدد منابع، عدم نیاز به صرف زمان برای مدیریت، پشتیبانی و … اقدام به خرید VPS مدیریت شده می‌نمایند.

در وی‌پی‌اس مدیریت شده مسئولیت مدیریت سرور، کانفیگ سرور، تامین امنیت و نصب فایروال و … بر عهده شرکت ارائه دهنده سرویس سرور مجازی شما است. این در حالیست که در سرور  مجازی مدیریت نشده، تمامی این وظایف بر عهده خودتان خواهد بود.

اصلی‌ترین تفاوت managed VPS با unmanaged VPS در نحوه پشتیبانی است. برای مثال با خرید سرور مجازی مدیریت شده شاتل از افیکس هاست، از پشتیبانی ۲۴/۷ و اختصاصی بهره‌مند خواهید شد.

قیمت سرور مجازی به عواملی مانند میزان رم، پردازنده، مدیریت شده، مدیریت نشده و … بستگی دارد. برای خرید سرور مجازی مدیریت شده و اطلاع از پلن‌های مختلف اینجا کلیک کنید.

سرور مجازی مدیریت نشده به سرویس‌هایی گفته می‌شود که در آن شرکت ارائه دهنده میزبانی سرور فقط سرور مجازی مورد نظر را ارائه می‌دهد و کاربر به طور کامل مسئول مدیریت و کنترل سرور است. این مدیریت شامل نصب نرم‌افزار، ارتقاء برنامه، اقدامات امنیتی و بهینه سازی سخت افزار می‌باشد.

با تهیه‌ی وی‌پی‌اس مدیریت نشده از افیکس هاست، دسترسی روت سرور در اختیار شما قرار گرفته تا بتوانید تمام تنظیمات مد نظر خود را بر روی انجام دهید.

سرور مجازی وردپرس مدیریت شده دارای مزایای زیادی از جمله مدیریت آسان، امنیت بیشتر، مقیاس پذیر و … می‌باشد. علاوه بر این به علت قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن، سرور مجازی وردپرس مدیریت شده بهترین گزینه برای سایت‌هایی با ترافیک بالا می‌باشد.

برای انتخاب بهترین سرویس ابتدا باید سطح دانش تخصصی، بودجه و نیازهای خود را در نظر بگیرید. اگر با نحوه مدیریت سرور آشنایی داشته و دانش تخصصی آن را نیز دارید، وی پی اس مدیریت نشده مناسب شماست. اما اگر در این زمینه دانش و تخصص کافی ندارید یا می‌خواهید تمام انرژی خود را روی رشد تجارتتان سرمایه گذاری کنید، وی‌پی‌اس مدیریت‌شده بهترین گزینه است.

راضیه عبداللهی 

کانتنت‌رایتر، کپی‌رایتر و مدرس زبان انگلیسی، علاقه‌مند به مباحث مرتبط با IT.