فرناز شایانی 

مرداد 4, 1399

چرا باید از سرور اختصاصی استفاده کنیم؟

آن چه روی موفقیت یک سایت پس از ثبت دامنه جذاب تاثیر بسزایی می‌گذارد، خرید سرور اختصاصی یا سرویس میزبانی وب باکیفیت است. یکی از این سرویس‌های میزبانی وب که می‌تواند کمک بسیاری در افزایش سرعت سایت و بهبود کیفیت آن بکند، سرور اخصاصی است. وب سایت‌‌هایی که به دنبال فضایی اختصاصی برای خود هستند و یا اینکه با پیشرفت سایتشان و افزایش بازدیدها به سرویسی قوی‌تر نسبت به هاست‌های معمولی نیاز دارند، سرور اختصاصی می‌تواند بهترین انتخاب برای این افراد باشد.

انتخاب سرور اختصاصی باکیفیت، بر روی نحوه عملکرد وب‌سایت، کیفیت و سرعت آن تاثیر بسزایی گذاشته و موجب جذب کاربران بیشتر و بازگشت آن‌ها به وبسایت شما خواهد شد. در صورتی که کاربران سایت شما همواره با سایتی با سرعت لود بالا، که در بیشتر ساعات شبانه روز به آسانی در دسترس قرار می‌گیرد، روبرو شوند؛ روی کسب و کار و فعالیت شما تاثیری مستقیم دارد.

دلایل مختلفی از جمله بهبود عملکرد و امنیت وب‌سایت، امکان شخصی سازی تنظیمات و مدیریت ترافیک بیشتر، از مزایایی است که شما را به سمت تهیه یک سرور اختصاصی سوق می‌دهد.
در این مقاله، مروری بر سرور اختصاصی داشته و در خصوص چهار دلیل عمده تهیه سرور اختصاصی بحث خواهیم کرد.

 

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی (Dedicated Server) به سروری گفته می‌شود که فضا و منابع آن به صورت کامل در اختیار یک شخص قرار گرفته تا وبسایت یا اپلیکیشن خود را بر روی آن میزبانی کند. در سرور اختصاصی، فضا و منابع با هیچ وبسایت دیگری به اشتراک گذاشته نخواهد شد. بدین طریق، هیچ عاملی بر روی کیفیت و سرعت سایتی که بر روی سرور اختصاصی میزبانی می‌شود تاثیر نخواهد داشت. در واقع، محتوای سایت شما به جای قرار گرفتن روی یک سرور یا کامپیوتر مشترک با سایت‌های دیگر، کاملاً جدا شده است. طبیعتا کل فضا و منابع یک سرور به صورت اختصاصی در اختیار شما خواهد بود.

 

۴ دلیل برای خرید سرور اختصاصی

اگر چه ممکن است که سرور اختصاصی نیاز به هزینه بیشتری داشته باشد، اما دلایلی وجود دارد که ارزش این سرمایه گذاری را مشخص می‌کند. در ادامه به بررسی چهار دلیل اصلی برای خرید سرور اختصاصی و ارتقای سرویس میزبانی وب خود به سرور شخصی می‌پردازیم.

 

۱. احتیاج به فضا و منابع بیشتر بر روی سرور اختصاصی برای وبسایت با ترافیک بالا

شایع‌ترین دلیل انتخاب سرور اختصاصی داشتن سایت‌های پربازدید با محتوای زیاد است. در یک سرور اشتراکی، جهت ذخیره مقادیر زیادی از محتوا، داده‌ها و مدیریت حجم زیادی از بازدید‌کنندگان (ترافیک)، منابعی محدود در اختیار دارید.
در صورتی که میزبانی وب اشتراکی منابع کافی به شما ارائه ندهد، وب‌سایت با مشکلاتی جدی روبرو خواهد شد. هنگام ساخت سایت خود، ممکن است به راحتی از میزان فضای خریداری شده تجاوز کنید و یا حملات ترافیکی روی سرور سبب از دسترس خارج شدن سرور و در نتیجه قطعی سایت شما و سایر سایت‌های روی سرور اشتراکی شود.

بنابراین مهم است که برنامه ریزی در خصوص میزبانی وب‌سایت همزمان با رشد سایت و بازدید‌کنندگان آن داشته باشید. ترافیک عامل تعیین کننده اندازه وب‌سایت شما خواهد بود.

تعداد مشخصی از بازدید‌کنندگان ماهانه وجود ندارد که بر اساس آن باید ‌هاست را به یک سرور اختصاصی تغییر دهید. بلکه بر اساس تخمین‌ها این کار باید انجام شود. علائم هشدار دهنده ایی وجود دارد که نشان می‌دهد سایت شما به حداکثر ظرفیت خود نزدیک شده است، مانند کاهش بازده یا عملکرد سایت.

 

۲. بهبود سرعت لود یا بارگذاری و افزایش آپتایم سایت

همان طور که کمبود منابع ممکن است مانع از جذب بازدید کننده بیشتر یا افزایش کاربران سایت شود، می‌تواند زمان بارگذاری را نیز کاهش دهد. از این گذشته سرور اشتراکی که به درخواست‌های زیادی نسبت به تعداد بیشتری از سایت‌ها پاسخ می‌دهد، معمولاً تحت فشار بیشتری نسبت به یک سرور اختصاصی که میزبان یک یا چند سایت است، هستند.

البته به عنوان مالک یک وب‌سایت هنوز هم باید با استفاده از فشرده سازی تصویر، حافظه پنهان مرورگر، lazy loading یا جاوا اسکریپت معوق (deferred JavaScript) و سایر روش‌های مناسب، سایت خود را برای عملکرد بهتر بهینه کنید. با این وجود اگر شما تمام این دستورالعمل‌ها را انجام داده و همچنان به سرعت مدنظر دست نیافته‌اید، خرید سرور اختصاصی راه حل این موضوع است.

 

۳. افزایش امنیت سایت

میزبانی اشتراکی می‌تواند امن باشد. اما هرچه تعداد سایت‌های بیشتری روی یک سرور وجود داشته باشد، نقاط نفود برای هکر‌ها بیشتر خواهد شد. اگر سایت دیگری در سروری که میزبانی وب شما نیز روی آن قرار دارد، هک شود، هکر‌ها می‌توانند به داده‌های شما نیز بر روی همان سرور، دسترسی پیدا کنند.

این مورد، مشکلی پیچیده است؛ زیرا شما هیچ کنترل و اطلاعی از نحوه مدیریت سایر کاربران در میزبانی اشتراکی ندارید. حتی اگر از بهترین روش‌های امنیت وب‌سایت استفاده می‌کنید، ممکن است در سایت‌های دیگر موجود روی همان سرور اشتراکی، آسیب پذیری وجود داشته باشد.

در سرور اختصاصی امکان محافظت موثر‌تر از داده‌ها وجود دارد. با استفاده از اقدامات امنیتی که شما و شرکت ارائه دهنده سرور اختصاصی برای محافظت از سرور انجام می‌دهید، می‌توانید افزایش امینت سایت خود را تضمین نمایید.

 

۴. امکان شخصی سازی کانفیگ (تنظیمات) سرور

در نهایت یک سرور اختصاصی هنگام انجام تنظیمات، گزینه‌های بیشتری را به شما ارائه می‌دهد.

البته دو نکته در انتخاب سرور مجازی از اهمیت بسیاری برخوردار هستند:

 

مکان قرار‌گیری سرور

در حالت ایده‌آل صاحبان سایت تمایل دارند که سرور از نظر فیزیکی به مخاطبان اصلی نزدیک‌تر باشد. این موضوع می‌تواند زمان بارگذاری سایت برای کاربران را بهبود بخشد.

 

سیستم عامل (OS)

اکثر کاربران تمایل بیشتری به استفاده از سرور‌های لینوکسی دارند و همین امر نیز سبب شده است که پیش‌فرض اکثر میزبان‌ها نیز سیستم عامل لینوکس باشد. با این وجود مواردی وجود دارد که ممکن است بخواهید از سیستم عامل ویندوز استفاده کنید. در سرور اختصاصی امکان انتخاب سیستم عامل دلخواه وجود دارد. با خرید سرور اختصاصی افیکس هاست، می‌توانید هر کدام از سیستم عامل‌های مورد نیاز خود را بر روی آن داشته باشید و توسط آن، وبسایت خود را مدیریت کنید.

با شرایط گفته شده‌، اگر شما نیز شرایط خرید سرور اختصاصی را دارید، این سرویس می‌تواند بهترین انتخاب برای میزبانی سایت شما باشد. هم‌اکنون شما نیز با خرید سرور اختصاصی، کیفیت و افزایش سرعت سایت خود را تضمین کنید:
خرید سرور اختصاصی dedicated server

فرناز شایانی 

كارشناس هاستينگ و ثبت دامنه، مسلط به زبان انگلیسی، علاقه‌مند به موضوعات مرتبط با IoT و شبکه.