فرناز شایانی 

دی 23, 1399

پس از انقضای دامنه چه اتفاقی می‌افتد؟ راه حل چیست؟

می‌توان گفت که خرید دامنه اولین گام برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی مورد نظر شماست و نام دامنه شما حیاتی‌ترین قسمت از حضور و فعالیت آنلاین شما در دنیای تجارت الکترونیک می‌باشد. نام دامنه همان چیزی است که هنگامی مردم می‌خواهند وب سایت شما را در اینترنت پیدا کنند یا به فروشگاه مجازی و ماهیت برند شما دسترسی پیدا کنند، آن را در URL مرورگر خود تایپ می‌کنند.

 

اما نکته مهم این است که زمانی شما نام دامنه خود را خریداری می‌کنید، در واقع آن را از یک رجیسترار اجاره می‌نمایید. نام دامنه برای همیشه به شما تعلق دارد تا زمانی که هزینه‌های مربوط به تمدید آن را بپردازید.اگر فراموش کنید که هزینه‌های دامنه را در بازه‌های زمانی اختصاص داده شده پرداخت نمایید، فرصت استفاده از آن نام دامنه را از دست می‌دهید و هر کسی می‌تواند اقدام به خرید و تصرف آن کند که کاملا قانونی و منصفانه‌ است.

اگر نام دامنه شما منقضی شده است یا شخصی را می‌شناسید که نام دامنه وی منقضی شده باشد، لازم است بدانید که عواقب آن بسیار مخرب است و می‌تواند به فروشگاه آنلاین شما آسیب برساند.

 

این مقاله در مورد آنچه در هنگام انقضای دامنه رخ می‌دهد و برخی نکات جهت کمک هرچه بیشتر به شما در ثبت کردن نام دامنه می‌پردازد.

 

 

زمان انقضای نام دامنه چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

رجیسترار دامنه تمام تلاش می‌کند تا به شما یادآور شود که دامنه خود را تمدید کنید. در اینجا به مرور کلی آنچه که در حین منقضی شدن دامنه و قبل و بعد از آن اتفاق می‌افتد می‎‌پردازیم.

 

 

اطلاع رسانی از طریق ارسال خودکار ایمیل

قبل از منقضی شدن دامنه، اکثر شرکت‌های وب هاستینگ یا رجیستررهای نام دامنه یک سری ایمیل‌های خودکار جهت اطلاع رسانی برای شما ارسال می‌کنند. این ایمیل‌ها به شما یادآوری می‌کنند که نام دامنه منقضی شده است و باید برای تمدید مبلغی را پرداخت کنید تا سایت از دسترس خارج نگردد.

هنگامی که برای اولین بار نام دامنه خود را با یک شرکت وب هاستینگ یا رجیسترر ثبت کردید، مطمئن شوید که آدرس ایمیل موجود در پروفایل خود دقیق و به روز است و ایمیل‌های شرکت رجیسترر را در لیست مخاطبین خود قرار داده‌اید. زیرا تایید مالکیت دامنه‌ها و احراز هویت توسط ایمیل انجام می‌گردد.

 

 

انقضاء دامنه و Grace Period

اگر قبل از سر رسید و سپری شدن تاریخ انقضا نام دامنه خود را تمدید کنید، مالکیت دامنه را ادامه خواهید داد. اما اگر نام دامنه را قبل از تاریخ انقضا تمدید نکنید، بیشتر رجیستررها برای تمدید دامنه به شما دوره‌ای به نام Grace Period خواهند داد.

به طور معمول، دوره Grace Period سی روز است. در این بازه زمانی می‌توانید نام دامنه خود را بدون پرداخت هزینه اضافی یا جریمه یا از دست دادن کامل نام دامنه آن را تمدید کنید.

 

 

انقضای Grace Period و registrar hold

اگر مهلت سی روزه شما سپری شود و نام دامنه خود را تمدید نکنید، همچنان همه چیز از دست نمی‌رود. رجیسترر به طور معمول نام دامنه شما را برایتان ذخیره می‌کند و یک دوره مهلت سی روزه دیگر برای تمدید قرار می‌دهد. Grace period بعدی اغلب وضعیت registrar hold نامیده می‌شود.

تفاوت بین Grace Period فعلی و قبلی در این است که برای بازگرداندن نام دامنه خود ممکن است مجبور باشید هم هزینه تمدید و هم هزینه بازخرید یا همان جریمه را بپردازید.

 

 

حراج و فروش فوق‌العاده دامنه

به محض ورود نام دامنه شما به وضعیت registrar hold، رجیسترر شروع به حراج گذاشتن دامنه می‌کند. خبر خوب این است که حتی اگر کسی برای دامنه شما پیشنهاد خرید دهد و آن را بخرد، صاحب جدید احتمالی هنوز باید سی روز صبر کند تا به طور کامل مالک دامنه شود. اگر در طول Grace Period سی روزه دوم تمدید کنید و هزینه‌های مربوطه را پرداخت نمایید، نام دامنه خود را پس خواهید گرفت.

اگر دامنه را در این دوره تمدید نکنید، بالاترین پیشنهاد دهنده مالک دامنه خواهد بود. اگر کسی برای نام دامنه شما در حراجی پیشنهاد قیمت ندهد و اگر دامنه را تمدید نکنید، رجیسترر نام این دامنه را با قیمت پایین‌تر در لیست فروش فوق‌العاده قرار می‌دهد.

هرکسی می‌تواند واجد شرایط خرید نام دامنه در فروش فوق‌العاده باشد. با این حال، اگر شخص دیگری آن را در زمان فروش فوق‌العاده خریداری کند، هنوز باید منتظر به پایان رسیدن روزهای باقی مانده از سی روز بماند تا مطمئن شود که شما دامنه را تمدید نمی‌کنید و مالکیت آن را به دست نمی‌گیرید.

 

 

برگشت دامنه به رجیستری

اگر دامنه خود را تمدید نکنید، و اگر کسی آن را در حراج یا در حین فروش فوق‌العاده خریداری نکند، رجیسترر آن را دوباره به رجیستری برمی‌گرداند. وقتی دامنه‌ای در وضعیت دوره بازخرید مجدداً به رجیستری بازگردانده شود، هیچ کس نمی‌تواند آن را حذف کند یا به مدت سی روز تغییر دهد. در این مدت هنوز می‌توانید هزینه بازخرید و تمدید را پرداخت کنید.

 

 

بعد از ریجستری Grace Period

اگر نام دامنه را در طی Registry Grace Period تمدید نکنید، در وضعیت معلق قرار می‌گیرد تا حذف شود.

اگر مالک اصلی یا رجیسترر دامنه را خریداری نکند، دامنه حذف می‌شود و برای ثبت عمومی آزاد می‌گردد. گرچه از دست دادن نام دامنه مخرب است، خبر خوب این است که رجیسترر چندین اخطار تمدید و فرصت برای خرید دوباره دامنه‌تان فراهم می‌کند.

بیایید نگاهی سریع به دلایل منقضی شدن نام دامنه و چگونگی اطمینان یافتن درمورد از دست ندادن نام دامنه خود بیندازیم.

 

چگونه اطمینان حاصل کنیم که نام دامنه منقضی نشده است؟

بسیار مهم است که درک کنیم رجیستر کردن نام دامنه همیشه موقتی است و منوط به پرداخت هزینه‌های تمدید است. مهم نیست که چه کسی هستید و دامنه شما چیست، برای حفظ نام دامنه مجبور به پرداخت هزینه‌های تمدید هستید.

در اینجا به بررسی چند روش برای جلوگیری از منقضی شدن دامنه می‌پردازیم.

 

اعلان‌های یادآوری تمدید خود را فعال کنید.

هنگام خرید اولیه نام دامنه، می‌توانید هزینه‌های خود را برای دوره‌های زمانی مختلف پرداخت کنید.

اگر برای نام دامنه به مدت سه سال آینده پیش پرداخت داشته‌اید. بعد از گذشت این سه سال، بعید است که به یاد داشته باشید که نام دامنه خود را خودتان تمدید کنید. گزینه بهتر این است که اخطار ایمیل تمدید خود را فعال کرده و آدرس ایمیل خود را به روز نگه دارید.

 

 

تمدید خودکار را فعال کنید.

حتی یک راه مطمئن‌تر برای اطمینان از منقضی نشدن دامنه، تنظیم اکانت خود برای تمدید خودکار است. این بدان معناست که وقتی نام دامنه در حال منقضی شدن است، رجیسترر به طور خودکار هزینه تمدید را از اکانت شما شارژ می‌کند و وب سایت با خطر اختلال و از دسترس خارج شدن روبرو نمی‌شود.

اگر اکانت خود را بر روی تمدید خودکار تنظیم کرده‌اید، به یاد داشته باشید که اطلاعات مربوط به صورتحساب را هر چند وقت یک بار بررسی کنید. اگر اطلاعات کارت اعتباری شما قدیمی یا منقضی شده باشد، بیشتر رجیستررها به شما ایمیل می‌دهند، بنابراین وقت دارید که آن‌ها را قبل از تاریخ تمدید به روز کنید.

 

 

تمام دامنه‌های خود را با همان رجیسترار ثبت کنید.

اگر بیش از یک نام دامنه دارید، پیگیری آن‌ها می‌تواند چالش برانگیز باشد. یک روش عالی برای اطمینان از منقضی نشدن هیچ یک از آن‌ها انتقال تمام نام‌های دامنه خود به یک رجیستر و یک اکانت کاربری است. به این ترتیب، تمامی نام دامنه‌ها در یک مکان امن قرار می‌گیرند و به یک کارت اعتباری متصل می‌شوند.

 

 

از Grace Periods استفاده کنید.

اگر زمان را از دست دادید و نام دامنه شما منقضی شد، نگران نباشید. هیچ چیز از بین نرفته است. شما همیشه می‌توانید دامنه خود را در طی یکی از مدت زمان‌های Grace Periods دوباره خریداری کنید.

اگر اجازه دهید تاریخ انقضا دامنه شما سپری شود، ممکن است مجبور شوید هزینه‌های اضافی دیگری را پرداخت کنید، در صورتی که پرداخت هزینه بازخرید نسبت به تغییر نام تجاری بسیار ارزان‌تر و مقرون به صرفه است.

 

پس از انقضای دامنه و نداشتن راه چاره، شاید بهتر باشد نام دیگری را برای سایت خود در نظر بگیرید. انتخاب نام دامنه مناسب و آسان، یک اقدام مهم اما زمان‌بر است. زمانی که بهترین نام دامنه را انتخاب نمایید به راحتی می‌توانید کسب و کار آنلاین و برند خود را معرفی کنید. برای آشنایی با ۱۳ ایده برتر برای انتخاب نام دامین مقاله زیر را مطالعه کنید.

 

نتیجه گیری

به محض ثبت دامنه، به یاد داشته باشید که برای مدت زمان مشخصی هزینه نام دامنه را پرداخت می‌کنید. هر از چند گاهی، برای نگه داشتن نام دامنه مجبور به پرداخت هزینه تمدید هستید. بهترین راه برای جلوگیری از از دست دادن نام دامنه به روز نگه داشتن کارت اعتباری خود، تمدید خودکار نام دامنه و به روز نگه داشتن اطلاعات تماس در حساب کاربری‌تان است تا بتوانید اطلاع رسانی‌ها را به موقع دریافت نمایید.

 

 

برای ثبت دامنه موردنظر خود کلیک کنید:

 

بررسی مالکیت دامنه و ثبت دامین

فرناز شایانی 

كارشناس هاستينگ و ثبت دامنه، مسلط به زبان انگلیسی، علاقه‌مند به موضوعات مرتبط با IoT و شبکه.