راضیه عبداللهی 

دی 10, 1401

پهنای باند چیست؟ تفاوت پهنای باند و ترافیک

این روزها استفاده و کاربرد گسترده اینترنت در همه امور بر کسی پوشیده نیست. در واقع همین امر نیز باعث روبرو شدن با اصطلاحاتی از جمله پهنای باند (Bandwidth)، مگابیت، ترافیک و … شده است. اگر با تعاریف این مفاهیم آشنایی ندارید یا تاکنون آنها را نشنیده‌اید؛ نگران نباشید. زیرا در این مقاله تمامی این اصطلاحات را توضیح خواهیم داد. برای مثال پهنای باند به زبان ساده به معنای بیشترین حجم اطلاعاتی است که در هر ثانیه از کارت شبکه عبور می‌کند و بر حسب بیت بر ثانیه سنجیده می‌شود.

این راهنمای جامع پهنای باند چیست و چه تفاوتی با ترافیک دارد، تمام اصول اولیه مرتبط با پهنای باند و ترافیک را شامل می‌شود. به گونه‌ایی که پس از مطالعه این مطلب به راحتی می‌توانید برای خرید سرور با پهنای باند نامحدود، مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

فهرست مطالب

پهنای باند چیست؟

پهنای باند (bandwidth) دارای معانی فنی مختلفی می‌باشد اما در مجموع به بیشترین ظرفیت یک ارتباط بی‌سیم یا سیمی در زمان مشخص و به منظور انتقال اطلاعات (به عنوان مثال انتقال اطلاعات از نقطه‌ایی به نقطه دیگر) به وسیله اتصال شبکه، پهنای باند گفته می‌شود. پهنای باند به زبان ساده عبارت است از ظرفیت منتقل نمودن و جابجایی اطلاعات روی شبکه.

واحد سنجش پهنای باند بیت بر ثانیه می‌باشد. به جرات می‌توان گفت که bandwidth در میزان کیفیت و سرعت شبکه تاثیرگذار است. به این صورت که هرچه پهنای باند یک اتصال اینترنتی بیشتر باشد، انتقال داده نیز سریع‌تر صورت می‌گیرد. با اطمینان می‌توان گفت که توجه به پهنای باند سرور یکی از نکات بسیار حائز اهمیت هنگام خرید سرور مجازی ایران و سرور مجازی خارج می‌باشد.

خرید سرور محازی لینوکس linux vps

برای اینکه بهتر درک کنید پهنای باند چیست به مثال زیر توجه نمایید:

یک سد آب که یکی از پنجره‌های آن باز است را تصور کنید. جریان آبی که از این پنجره خارج می‌شود همان پهنای باند کنونی است. اگر دریچه‌/های دیگری را باز کنیم میزان جریان آب (پهنای باند) نیز افزایش می‌یابد اما اگر همان یک دریچه را تا حدی ببندیم جریان آب کمتر می‌شود.

 

پهنای باند سرور مجازی چیست؟

منظور از پهنای باند سرور مقدار اطلاعاتی است که در بازه زمانی معین، اغلب یک ماه، در سرور انتقال داده می‌شود. ارزیابی پهنای باند سرور بر اساس آپلود و دانلود صورت می‌گیرد. هنگام خرید پهنای باند سرور باید به عواملی مانند نوع کاربرد، تعداد کاربران و همچنین بودجه خود توجه نمایید.

 

پهنای باند اینترنت چیست؟

منظور از پهنای باند اینترنت میزان داده و ترافیکی است که میان وب‌سایت، اینترنت و کاربران منتقل و جابجا می‌شود. معمولا کمپانی‌های هاستینگ بیشترین سطح پهنای باند را ارائه می دهند. هرچه پهنای باند ارائه شده بیشتر باشد، سرعت دانلود و آپلود نیز بیشتر خواهد بود.

 

ترافیک سرور مجازی یا سرور اختصاصی چیست؟

ترافیک سرور مجازی یا اختصاصی به معنای میزان دیتایی است که در مدت مشخص از کارت شبکه شما دانلود می‌شود (سرورهای اشتراکی) یا عبور می‌کند (سرورهای مجازی و اختصاصی). به زبان ساده ترافیک سایت همان میزان حجم (گیگ) خریداری شده است.

برای مثال تصور کنید حجم فایل‌های یکی از صفحات سایتتان ۲۰۰ کیلوبایت می‌باشد. هر زمانی که کاربری وارد این صفحه شود، دقیقا ۲۰۰ کیلوبایت از سایت‌، اطلاعات دانلود می‌نماید. در صورتی که روزانه ۱۵۰ کاربر از سایت بازدید نمایند، این میزان به ۲۰۰ × ۱۵۰ خواهد رسید. این حجم مصرفی همان ترافیک سرور است.

لازم به ذکر است که اکثر شرکت‌های ارائه دهنده هاست، ترافیک سرور را به صورت محدود ارائه می‌دهند. خوشبختانه ما در efixhost امکان خرید سرور مجازی خارج  و سرور مجازی ایران برای میزبانی سایت یا اپلیکیشن با ترافیک نامحدود را برای شما عزیزان فراهم ساخته‌ایم.

 

تفاوت پهنای باند و ترافیک

تفاوت پهنای باند و ترافیک چیست bandwidth vs traffic

همانطور که گفتیم به میزان حجم خریداری شده از کمپانی ارائه دهنده خدمات اینترنتی، ترافیک گفته می‌شود. این در حالیست که به حداکثر گنجایش انتقال داده‌ها (فایل‌های تصویری، صوتی و …) روی شبکه پهنای باند می‌گویند.

به مثال زیر توجه نمایید تا تفاوت پهنای باند و ترافیک را بهتر متوجه شوید:

یک بزرگراه شلوغ با پنج لاین را تجسم نمایید. این پنج لاین پهنای باند و ماشین‌ها ترافیک می‌باشند. حال اگر یک لاین به این پنج لاین اضافه نماییم امکان تردد ماشین‌های بیشتری به طور همزمان فراهم می‌شود (پهنای باند بیشتر). از طرفی اگر از لاین‌های موجود بکاهیم؛ ماشین‌های کمتری می‌توانند همزمان عبور و مرور نمایند (پهنای باند کمتر).

در نتیجه برای رسیدن به موقع در اختیار داشتن پهنای باند کافی، الزامی است. در واقع پهنای باند تعیین کننده میزان ترافیک است.

 

ترافیک استاندارد برای هاست و سرور چقدر است؟

بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده میزبانی وب به صورت محدود و با توجه به مدت زمان استفاده، حجم ترافیک را تعیین می‌نمایند اما افیکس هاست تمام سرویس‌های میزبانی وب و سرور مجازی ایران و خارج را به منظور میزبانی سایت و اپلیکیشن با ترافیک نامحدود ارائه می‌دهد.

 

پهنای باند سرور و پهنای باند اینترنت خانگی چه تفاوت‌هایی دارند؟

سرعت یکی از برجسته‌ترین تفاوت‌های پهنای باند سرور و پهنای باند اینترنت خانگی می‌باشد. برای مثال اگر دقت کرده باشید سرعت اینترنت‌های خانگی به طور متوسط بین ۴ (ساعات شلوغ) و ۱۲ (ساعات خلوت) مگابایت می‌باشد. با وجود اینکه پهنای باند ثابت است اما به دلیل تفاوت تعداد کاربران در ساعات مختلف این تفاوت سرعت به وجود می‌آید. بنابراین حداکثر سرعت هر کاربر به ترافیک شبکه بستگی دارد.

از سوی دیگر در انواع سرورها از جمله سرور اختصاصی و مجازی، پورت‌ها ۱ تا ۱۰ گیگابیت می‌باشند. به همین دلیل تفاوت سرعت در پهنای باند سرور و پهنای باند اینترنت خانگی بسیار قابل توجه است.

توجه داشته باشید اگر در کسب و کار خود به سرعت و ترافیک بالا نیاز دارید خرید هاست با پهنای باند نامحدود یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شماست.

 

تاثیر پهنای باند بر ترافیک چیست؟ آیا این دو بر هم تاثیری دارند؟

ترافیک یا همان Bandwidth تاثیر مستقیمی روی ترافیک دارد. به اینگونه که هرچه پهنای باند بیشتر باشد، ترافیک نیز به همان میزان افزایش می‌یابد.

 

من به چه میزان ترافیک برای سایت یا اپلیکیشن خود بر روی هاست یا سرور مجازی نیاز دارم؟

میزان ترافیک مورد نیاز برای سایت، سرور یا اپلیکیشن به نوع استفاده و گاها بودجه بستگی دارد. برای مثال اگر اکثر محتوای سایتتان به صورت ویدیویی است بدون تردید نسبت به سایتی که فقط محتوای متنی ارائه می‌دهد، به میزان ترافیک بیشتری نیاز خواهید داشت. برای انواع سرورها و اپلیکیشن‌ها نیز به همین صورت است. به این معنا که هنگام خرید ترافیک ابتدا باید میزان ترافیک مصرفی خود را ارزیابی نمایید و سپس با در نظر گرفتن بودجه‌تان بهترین پلن را خریداری کنید. البته میزان ترافیک نامحدود بر روی سرویس‌های میزبانی وب، سرور مجازی و سرور اختصاصی افیکس‌هاست به منظور میزبانی سایت و اپلیکیشن ارائه می‌شود.

 

پهنای باند اشتراکی چیست؟

در پهنای باند اشتراکی (Shared Bandwidth)، پهنای باند بین چندین کاربر به اشتراک گذاشته می‌شود. اگرچه قیمت این نوع پهنای باند ارزان است اما به دلیل مشترک بودن بین کاربران سرعت و امنیت آن کاهش می‌یابد. علاوه بر این احتمال قطع شدن نیز به صورت محسوسی افزایش می‌یابد. برای مثال تصور کنید ۲۰۰ نفر به صورت همزمان مشغول آپلود یا دانلود فایل‌های متفاوتی باشند. بدون تردید در چنین شرایطی میزان آسیب پذیری به شدت افزایش می‌یابد.

dedicated-server-bandwidth

پهنای باند اختصاصی چیست؟

در پهنای باند اختصاصی (Dedicated Bandwidth) تمام پهنای باند تنها مختص یک کاربر، کمپانی، سازمان یا ارگان است. در نتیجه به علت اختصاصی بودن پهنای باند نه تنها امنیت و سرعت افزایش می‌یابد بلکه احتمال قطعی نیز به طور چشمگیری کم می‌شود. لازم به ذکر است که پهنای باند اختصاصی بیشتر مناسب سازمان‌ها، کمپانی‌ها و ارگان‌های بزرگی است که حجم بالایی از اطلاعات را جابجا می‌کنند.

 

پهنای باند سایت چیست؟

منظور از پهنای باند سایت مقدار داده‌هایی است که در بازه زمانی معین روی هاست ردوبدل می‌شود. در واقع هرچه پهنای باند سایتتان بیشتر باشد؛ امکان اشتراک گذاری محتواهای ویدیویی یا تصویری با حجم زیاد افزایش می‌یابد.

پهنای باند سرور مجازی چیست؟

پهنای باند bandwidth در سرور مجازی چیست

Bandwidth در سرور مجازی به معنای بیشترین میزان انتقال هرگونه اطلاعات روی سرور مجازی می‌باشد. از آنجا که در سرور مجازی به هر کاربر پهنای باند معینی (از کل پهنای باند) تخصیص داده می‌شود، این نوع پهنای باند علاوه بر امنیت بالا، دارای قیمت مناسبی نیز می‌باشد. در نتیجه با استفاده از پهنای باند سرور مجازی می‌توانید با هزینه‌ مقرون به صرفه از سرعتی بالا بهره ببرید.

 

پهنای باند سرور اختصاصی چیست؟

به مقدار اطلاعاتی که به صورت ماهانه روی سرور اختصاصی منتقل می‌شوند، پهنای باند سرور اختصاصی گفته می‌شود. در این نوع پهنای باند نیز پهنای باند فقط مختص یک سازمان، ارگان یا کمپانی بزرگ است. در واقع می‌توان گفت ارگان‌ها و نهادها بهترین کاندید برای خرید پهنای باند سرور اختصاصی می‌باشند. چرا که این نوع سرویس دارای سرعت زیاد، پایداری  و همچنین امنیت بسیار بالا می‌باشد. این کاربران با خرید سرور با پهنای باند نامحدود می‌توانند حجم بسیاری از اطلاعات را جابجا کنند.

 

پهنای باند هاست چیست؟

پهنای باند هاست که با نام ترافیک ماهانه نیز شناخته می‌شود همان میزان داده‌هایی است که به صورت ماهانه روی هاست جابجا می‌شوند. به بیان دیگر پهنای باند هاست همان حجم اینترنت خریداری شده روی هاست است. معمولا پهنای باند هاست به صورت گیگابایت ارائه می‌شود که باید اول هر ماه میلادی برای خرید یا تمدید آن اقدام نمود.

توجه داشته باشید که میزان پهنای باند هاست دارای محدودیت است. به این معنا که اگر ۳۰ گیگابایت پهنای باند هاست خریداری نمودید پس از اتمام این مقدار حجم، سایت دچار خطا خواهد شد. در نتیجه برای فعال سازی مجدد و تمدید باید به کمپانی ارائه دهنده هاست خود مراجعه نمایید.

 

چه میزان پهنای باند هاست اشتراکی در سرعت تاثیر گذار است؟ آیا ترافیک نیز بر سرعت سایت تاثیرگذار است؟

از آنجایی که در هاست اشتراکی همه کاربران به صورت مشترک از پهنای باند استفاده می‌کنند، احتمال کاهش سرعت وجود دارد.

با وجود اینکه ترافیک روی سرعت سایت تاثیر ندارد اما با در اختیار داشتن ترافیک نامحدود بدون هیچ نگرانی و دغدغه‌ایی می‌توانید به توسعه کسب و کار خود بپردازید. با خرید هاست اشتراکی افیکس‌هاست از ترافیک نامحدود بهره‌مند شوید.

خرید هاست اشتراکی nvme

 

خرید سرور هاست و سرور با ترافیک نامحدود

خرید سرور هاست و سرور با ترافیک نامحدود بهترین گزینه انتخابی برای سایت‌هایی است که به ترافیک بالایی نیاز دارند. زیرا سرور و هاست با ترافیک نامحدود سبب سرعت بالا و در دسترس بودن دائمی سایت می‌شود. در نتیجه اگر صاحب تجارت الکترونیک هستید یا سایت بزرگی دارید و دریافت کننده ترافیک بسیار زیادی می‌باشید؛ پیشنهاد می‌کنیم با خرید سرور و هاست از efixhost از ترافیک نامحدود بهره مند شوید.

unlimited-traffic

 

چرا باید هاست با ترافیک نامحدود خریداری کرد؟

در صورت خرید هاست با ترافیک نامحدود از افیکس هاست می‌توانید از مزایایی مانند: امنیت بالا، کنترل پنل cpanel، سازگار با وردپرس، درایو SSD-NVMe، پشتیبانی شبانه روزی، SSL رایگان، بکاپ گیری روزانه و … بهره مند شوید.

 

ترافیک نامحدود یعنی چه؟ پهنای باند نامحدود چیست؟

ترافیک نامحدود به معنی عدم محاسبه حجم داده‌های منتقل شده است. به بیان ساده‌تر هنگامی که شرکت ارائه دهنده هاست و سرور در حجم اطلاعات منتقل شده هیچ محدودیتی قرار ندهد شما از ترافیک نامحدود بهره‌مند خواهید شد.

منظور از پهنای باند نامحدود شرایطی است که استفاده بیش از حد از پهنای باند تعیین کننده قیمت نیست. در نتیجه می‌توانید در حد بسیار زیادی از پهنای باند استفاده نمایید.

نتیجه گیری

به طور خلاصه گفتیم که پهنای باند به زبان ساده به معنی حداکثر میزان جابجایی داده روی شبکه است. در حالی که منظور از ترافیک میزان حجم گیگ خریداری شده می‌باشد. علاوه بر این تفاوت پهنای باند و ترافیک را نیز بررسی نمودیم. در این مقاله دانستیم که هرچه پهنای باند بیشتر باشد، سرعت نیز به همان میزان بیشتر خواهد شد. البته توجه داشته باشید که پهنای باند بیشتر به معنای افزایش هزینه می‌باشد.

لازم به ذکر است که ما در افیکس هاست با معتبرترین و قویترین دیتاسنترهای دارای شبکه پایدار همکاری می‌نماییم. در نتیجه انواع هاست را با پهنای باند واقعی به کاربران ارائه می‌دهیم. علاوه بر این، پورت (پهنای باند) تمامی سرورها اختصاصی و ۱۰ گیگابیت می‌باشد.

سوالات متداول مرتبط با پهنای باند

برای مشاهده پهنای باند سرور خود مراحل زیر طی کنید:

۱ـ ورود به ناحیه کاربری >> سرویس‌ها

۲ـ انتخاب سرویس مورد نظر

۳ـ کلیک روی گزینه Graphs یا Bandwidth 

۴ـ مشاهده اطلاعات ماه کنونی 

اگر سرعت پهنای باند کم باشد، سرعت دانلود و آپلود سایت نیز کاهش می‌یابد.

خیر. پهنای باند نامحدود حقیقت ندارد. بلکه بهتر است از اصطلاح پهنای باند واقعی استفاده نمود. برای مثال یک کاربر حداکثر بتواند ۱۰۰ گیگ پهنای باند استفاده نماید در حالی که سرور دارای ۱۰۰۰۰ گیگ پهنای باند می‌باشد. بنابراین این میزان فضا «نامحدود» محسوب می‌شود.

بدون تردید با افزایش پهنای باند، امکان انتقال حجم اطلاعات بیشتری در مدت کمتری فراهم می‌شود. بنابراین بیشتر بودن پهنای باند بهتر است. با این وجود میزان پهنای باند به نوع کاربرد شما بستگی دارد.

عوامل تاثیرگذار روی پهنای باند سرور عبارتند از:

  • پهنای باند (پورت) و سرعت نتورک دیتاسنتر
  • میزان پهنای باند اختصاصی یا اشتراکی تهیه شده برای سرور میزبانی شده در دیتاسنتر. برای مثال پورت ۱ گیگابایت یا ۱۰ گیگابایت 
  • لوکیشن سرور و کیفیت شبکه دیتاسنتر
  • تعداد کاربرهای میزبانی شده روی سایت یا سرور
  • وجود محدودیت سرور در آپلود یا دانلود توسط دیتاسنتر یا ادمین سرور و شرکت میزبانی

راضیه عبداللهی 

کانتنت‌رایتر، کپی‌رایتر و مدرس زبان انگلیسی، علاقه‌مند به مباحث مرتبط با IT.