فرناز شایانی 

فروردین 25, 1400

آنچه باید درباره nTLDs و تاثیر آن بر SEO بدانید

هنگامی که برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ اینترنت در دسترس عموم قرار گرفت، هنگام انتخاب و خرید نام دامنه، جهان مانند یک صدف کوچک بود.

امروز، تقریباً ۳۰ سال بعد، بیش از ۲ میلیارد وب سایت وجود دارد که یافتن نام دامنه com. که قبلاً ثبت نشده است، هر روز دشوارتر می‌شود.

حتی ممکن است داستان‌های ترسناکی از صاحبان مشاغل جدید با برند تجاری خود و سرمایه گذاری در یک لوگو شنیده باشید اما بعداً می‌فهمید نام دامنه آن‌ها قبلاً در مالکیت وب سایت دیگری ثبت شده است.

در حالی که در ابتدا به نظر می‌رسد فراوانی نام دامنه‌ها مانعی برای تجارت شما باشد. اما خبرهای خوبی وجود دارد.

اینترنت همیشه برای تطبیق کاربران در حال پیشرفت است و یکی از هوشمندترین نوآوری‌ها nTLDs (دامنه‌های سطح بالا) است.

برای کمک به شما در انتخاب نام دامنه جدید و کامل در این بازار اشباع شده، در این مقاله موارد زیر را پوشش می‌دهیم:

دامنه‌ سطح بالا (TLD) چیست؟

نحوه ثبت نام دامنه؟

چگونه TLD‌ها روی بهینه سازی موتور جستجو (SEO) تأثیر می‌گذارند؟

نکات مهم هنگام انتخاب TLD

 

TLD یا دامنه سطح بالا چیست؟

برای درک اینکه TLD یا دامنه سطح بالا چیست، اول از همه آن به شکستن آناتومی اولیه یک URL کمک می‌کند. این یک نمای کلی است و با در نظر گرفتن https://www.domainname.com به عنوان مثال در ادامه به توضیح بیشتر می‌پردازیم.

https:// اولین قسمت URL پروتکل انتقال است. هنگام بازدید از وب سایت‌ها، مطمئن شوید که «s» را در URL مشاهده می‌کنید. این نشان دهنده امنیت سایت است.
.www پیشوند است. بعضی اوقات ممکن است چیزی مانند «ویدیو» یا «وبلاگ» مشاهده کنید و این بخشی از دامنه است که قبل از دامنه اصلی قرار دارد.

domainname دامنه اصلی است و باید از سایر دامنه‌های اصلی که دارای دامنه سطح بالا هستند متمایز باشد.

com. دامنه سطح بالا است. متداول‌ترین دامنه سطح بالا com. است مانند: gov ،.edu ،.co. و net. .

گرچه com. رایج‌ترین دامنه سطح بالا است اما تنها گزینه موجود نیست. اگر دامنه اصلی شما با دامنه سطح بالا com. در دسترس نیست، ناامید نباشید. شما همیشه می‌توانید از نام دامنه اصلی خود استفاده کنید و دامنه جدید سطح بالا را انتخاب کنید.

 

سایر دامنه‌های عالی سطح بالا عبارتند از:

store.
co.
site.
tech.
online.
biz.
inc.
me.
club.
design.
space.

همگی دامنه‌های سطح بالا (nTLD) جدید هستند.

اگر شما قبل از خرید نام دامنه، برند تجاری شرکت خود را تهیه می‌کردید و مبلغی را برای یک لوگو پرداخت می‌نمودید و از گزینه انتخاب دامنه سطح بالا اطلاع داشتید، دیگر دلیلی برای نگرانی در مورد آن وجود نداشت. شما می‌توانید نام شرکت و برند تجاری خود را حفظ کنید و به جای آن از nTLD توصیفی استفاده کنید و مشکل را حل کنید.

همچنین خوب است بدانید که در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰ nTLD ثبت شده وجود دارد که گزینه‌های جدیدی برای نام دامنه فراهم می‌کند.
برخی از سازمان‌های بزرگ و شناخته شده از نام شرکت خود به عنوان دامنه سطح بالا استفاده می‌کنند (به عنوان مثال netflix. یا google.). مردم اغلب از موقعیت جغرافیایی خود به عنوان دامنه سطح بالا استفاده می‌کنند. (به عنوان مثال ru. برای روسیه یا ca. برای کانادا) افراد دیگری از یک توصیف کننده برای دامنه سطح بالا خود استفاده می‌کنند. (به عنوان مثال biz. یا inc.)

بهتر است دامنه سطح بالایی را انتخاب کنید که به کاربران کمک کند وب سایت شما را بهتر درک کنند.

 

نحوه ثبت نام دامنه و انتخاب TLD

اولین گامی که باید هنگام ایجاد مشاغل جدید با یک وب سایت بردارید، ثبت نام دامنه خود و انتخاب TLD مناسب است.

خبر خوب این است که بسیار آسان است متوجه شوید که کدام نام دامنه در دسترس است و کدام یک موجود نیست. در اینجا نحوه ثبت نام دامنه آمده است:

به صفحه دامنه‌های efixhost بروید.

نام دامنه مورد نظر خود را در کادر جستجو وارد کنید.

این لینک، صفحه را به صورت خودکار پیمایش می‌کند تا TLD‌های موجود را به شما نشان دهد.

TLD مناسب را انتخاب کنید، دامنه خود و TLD را در باکس جستجو وارد کنید. سپس روی «جستجو» کلیک کنید.

صفحه بعدی به شما نشان می‌دهد دامنه مربوطه شما در دسترس است یا خیر.

 

TLD چگونه بر SEO تأثیر می‌گذارد یا تاثیر دامین بر بهبود سئو سایت چیست؟

به عنوان یک بررسی سریع، SEO (Search Engine Optimization) یک استراتژی بازاریابی است که شامل به کارگیری روش‌های خاصی در وب سایت شما است که به Google کمک می‌کند تا بفهمد وب سایت شما در مورد چیست. بنابراین Google می‌تواند آن را به طور مناسب در نتایج جستجو رتبه بندی کند.

Google دارای فاکتورهای رتبه بندی سایت است که الگوریتم آن برای تعیین نحوه رتبه بندی سایت شما در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی خاص از آن‌ها استفاده می‌کند. عوامل رتبه بندی سایت شامل مواردی هستند که به دامنه شما، محتوای صفحه، ساختار سایت، بک لینک‌ها، تعامل کاربر و موارد دیگر مربوط می‌شوند.
برخی از فاکتورهای رتبه بندی برتر مربوط به نام دامنه شما به طور خاص عبارتند از:

کلمه کلیدی در نام دامنه شما (اگرچه این موضوع کم‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد.)
سن دامنه
طول ثبت دامنه
دامنه مطابقت دقیق و …

به گفته یکی از مهندسین گوگل در مورد تاثیر نام دامنه بر سئو، گرچه عوامل مختلفی در چگونگی رتبه‌بندی محتوای شما توسط Google موثر هستند اما TLD شما یکی از آن‌ها نیست. وی می‌گوید كه Google از TLD‌های محبوب‌تر (به عنوان مثال com. یا org.) نسبت به TLD‌های دیگر (به عنوان مثال inc یا space.) استقبال نمی‌کند.

از آنجا که آنچه به عنوان TLD انتخاب می‌کنید فاکتور رتبه بندی نیست، لذا می‌توانید TLD مورد نظر خود را بدون استرس انتخاب کنید چرا که برای رتبه بندی سایت شما مزیت یا زیان آور نخواهد بود. به عبارت دیگر اگر نام دامنه را تنظیم کرده باشید و نسخه com. در دسترس نباشد، لازم نیست از انتخاب همان نام دامنه اصلی با TLD متفاوت هراس داشته باشید.

با این حال یک استثنا که ممکن است در TLD شما تغییر ایجاد کند این است که TLD مخصوص کشور را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر ru. را به عنوان TLD خود انتخاب کنید، Google ممکن است از نظر جغرافیایی وب سایت شما را به روسیه پیوند دهد و سایت شما را به جستجوگران مستقر در آنجا برگرداند. اگر در کشور خاصی قرار ندارید، TLD آن کشور را انتخاب نکنید.

 

ممکن است شما مدت زمان زیادی برای یافتن نام دامنه صرف کرده باشد و هنگام ثبت نام دامنه متوجه شوید که فرد دیگری قبل از شما آن دامنه را ثبت کرده باشد. بررسی مالکیت دامنه یکی از مهم‌ترین اقدامات برای ایجاد یک وب سایت است.

 

نکاتی برای انتخاب دامنه سطح بالا

در حالی که آنچه برای nTLD خود انتخاب می‌کنید در نحوه رتبه بندی وب سایت شما توسط Google نقشی ندارد اما استفاده از بهترین شیوه‌های TLD همچنان هوشمندانه است. در اینجا چند ایده برای کمک به شما در انتخاب یک TLD مناسب آورده شده است.

۱. TLD مربوط به صنعت خود را انتخاب کنید.

اگرچه ممکن است انتخاب pizza. به عنوان TLD عالی باشد اما تا زمانی که پیتزا نمی‌فروشید خیلی منطقی نیست. از آنجا که هنگام انتخاب TLD گزینه‌های مختلفی دارید، یکی از گزینه‌های مربوط به صنعت خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر شما یک فریلنسر هستید و وب سایت شما کاملاً مربوط به شماست، دامنه سطح بالا me. را در نظر بگیرید. به همین ترتیب اگر شما یک شرکت نوپا هستید، tech. را به عنوان TLD خود در نظر بگیرید.

۲. TLD را در دامنه اصلی دیگری انتخاب کنید.

اگر روزی برای یک آدرس Gmail ثبت نام کرده‌اید، احتمالاً نام و نام خانوادگی خود و به دنبال آن gmail.com@ را ایمن کرده‌اید. اگر اکنون سعی کنید برای یک حساب جدید ثبت نام کنید، احتمال این وجود دارد که باید خلاقیت به خرج دهید و در نهایت از آدرس Gmail ضعیف خود کمی ناامید شوید.

اگرچه ممکن است بتوانید با یک آدرس ایمیل خلاقانه کنار بیایید اما در مورد نام دامنه خود نباید هیچ خطری انجام دهید.

چند دلیل برای این مورد وجود دارد. اول، نام دامنه اصلی شما در سئو و نحوه جستجو افراد در اینترنت نقش دارد.

اگر می‌خواهید افراد مختلفی شرکت شما را از طریق جستجو پیدا کنند، نام شرکت خود را به عنوان دامنه اصلی انتخاب کنید و از TLD دیگری استفاده کنید، به جای اینکه سعی کنید نسخه com. را با نام دامنه اصلی دیگری تامین کنید.

۳. TLD‌های دیگر را با نام دامنه خود خریداری کنید.

اگر کسب و کار جدیدی را شروع می‌کنید، به خصوص اگر قصد دارید آن شغل را به سرعت مقیاس بندی کنید، خرید TLD‌های مرتبط با دامنه اصلی خود حرکتی هوشمندانه خواهد بود.

به عنوان مثال اگر نام شرکت شما “Dr. Pepper” و وب سایت شما drpepper.co باشد، حتما برای خرید drpepper.space ،drpepper.me ،drpepper.info و موارد دیگر اقدام کنید چرا که می‌تواند به شما کمک کند.

هنگامی که صاحب تمام دامنه‌های سطح بالا و مرتبط هستید، می‌توانید همه آن‌ها را به دامنه اصلی در حساب میزبانی خود متصل کنید. به این ترتیب دیگر نگران نخواهید بود که شرکت‌هایی با نام‌های مشابه شما مستغلات ارزشمند Google شما را تصاحب کنند یا جستجوگران به طور تصادفی در سایتی قرار بگیرند که مال شما نیست.

۴. TLD یک کشور را انتخاب کنید.

اگر در کشور دیگری مستقر هستید، انتخاب یک TLD کشور هوشمندانه است. به عنوان مثال جستجوگران در کانادا قبلاً عادت کرده‌اند که نام شرکت و سپس ca. را تایپ کنند.

اگر مطمئناً می‌توانید نسخه.com نام شرکت خود را خریداری کنید، خریدن TLD مربوطه در کشور محل سکونت خود نیز هوشمندانه خواهد بود.

 

نتیجه گیری

nTLD‌ یکی از هوشمندانه‌ترین نوآوری های اینترنتی می‌باشد. اگر نسخه دات کام از دامنه اصلی شما بلافاصله در دسترس نباشد ممکن است در ابتدا دلسرد شوید اما نگران نباشید. کاملاً قابل قبول است که به دامنه اصلی خود پایبند باشید و یک گزینه دامنه سطح بالا را انتخاب کنید.

اگر آماده راه اندازی وب سایت خود هستید، بهترین مکان برای شروع یک برنامه میزبانی مقرون به صرفه efixhost است. همین امروز شروع کنید!

 

پسوند دامنه com انواع پسوند دامنه

فرناز شایانی 

كارشناس هاستينگ و ثبت دامنه، مسلط به زبان انگلیسی، علاقه‌مند به موضوعات مرتبط با IoT و شبکه.